ورود کاربرانعضویت کاربران

طراحی نمای مدرن

10 / 10
از 1 کاربر

طراحی نما از آخرین مواردیست که در ساخت یک ساختمان به آن پرداخته میشود، در صورتیکه اولین بخش از یک ساختمان است که مورد توجه رهگذران قرار میگیرد. دو روش کلی برای طراحی نمای ساختمان وجود دارد که یکی از آنها روش کلاسیک و دیگری روش مدرن میباشد. روش کلاسیک سالیان زیادیست که مورد استفاده قرار میگیرد و تنوع طرح های آن چندان زیاد نمیباشد. در طراحی نمای مدرن مانند نمای کلاسیک عمل نمیشود و تنوع بسیار زیادی دارد. در واقع طراحی نمای مدرن از یک سبک و روش تبعیت نمیکند و بستگی به خلاقیت طراح دارد. البته در طراحی نمای مدرن به غیر از خلاقیت باید اصولی نیز در نظر گرفته شود. از جمله اصول طراحی نمای مدرن توجه به شرایط جوی منطقه میباشد. در کشور ما برخی از شهرها و مناطق از شرایط جوی کاملا متفاوتی برخوردار هستند. به طور مثال مناطق شمالی کشور دارای آب و هوای مرطوب میباشند که باید متناسب با این شرایط آب و هوای طراحی مناسبی انجام شود.

در طراحی نما نورپردازی ها بسیار مهم هستند. جلوه یک نمای مدرن زمانی به چشم می آید که از نورپردازی خوبی برخوردار باشد. نورپردازی بخصوص در شب اهمیت بسیار بیشتری پیدا میکند  و طراح باید نورپردازی های مختلف را در جای جای نما و با فواصل مناسب از یکدیگر در نظر بگیرد.

در طراحی نمای مدرن حتما  نباید یک سبک را برای همه قسمت های ساختمان پیاده کرد. از مواردی که باعث میشوند طراحی نما زیبا و چشمگیر باشد استفاده سبک های تلفیقی میباشد. در طراحی نمای مدرن میتوان برای هر بخش از یک طرح و سبک استفاده نمود.

در طراحی نمای مدرن نباید مانند طراحی نما کلاسیک پنجره های کوچک در نظر گرفته شود. یکی از اصول طراحی نمای مدرن به کارگیری پنجره های بزرگ و کشیده میباشد تا علاوه بر رعایت اصول طراحی، نور به اندازه کافی به داخل ساختمان بتابد. همچنین پنجره ها الزاما نباید به یک شکل و ابعاد باشند. دست طراح باز خواهد بود تا نسبت به سلیقه خود پنجره هایی با ابعاد و اشکال مختلف را طراحی کند.

در طراحی نمای مدرن باید سعی شود تا از شیشه استفاده زیادی شود. شیشه یکی از عناصریست که شاید در نمای کلاسیک آنچنان به کار نرود اما یک طراح باید تا جای ممکن سعی کند از شیشه در طراحی نمای مدرن استفاده شود. عدم استفاده از شیشه در نمای مدرن جلوه آنچنان جالب و زیبایی را پدید نمی آورد. همچنین در طراحی نما نباید آشفتگی و شلوغی وجود داشته باشد. اجزا یک نمای مدرن باید با فواصل مناسب از یکدیگر قرار بگیرند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :