ورود کاربرانعضویت کاربران

طراحی نما

6 / 10
از 3 کاربر

 

تعریف نما

در ساختمان سازی، جهت بیرونی ( خارجی) یک ساختمان " نما" گفته می شود.در طراحی نما مسایل بسیار مهمی از نظر فضای معماری تحقق می یابند: رابطه فیزیکی، بصری، درون و رابطه ی جنبه ی ایستا و متحرک ساختمان، یعنی فرم و کاربری، حجم اگر سه بعدی باشد، دارای فرمی خارجی است که توسط سطوح بیان می شود و نما در توصیف کلی از همین سطوح تشکیل شده است. بحث طراحی نما، به مفهوم خاص آن، از جایی شروع می شود که سطوح یا سطح مهم و اصلی به دلیل قرار گرفتن در معرض دید، بیشترین اطلاعات را در مورد حجم ساختمان انتقال می دهد و با آگاهی از خاصیت سطحی بودن و با فکر ارزش گذاری بر این خاصیت ایجاد می شود.

ویژگی های طراحی نما با توجه به دیدگاه های متفاوت

1-تشکیل شدن از اجزا معنی دار

2-جزئی از نمای شهری بودن 

 

 

اصول زیبا شناسی در طراحی نما

مفهوم زیباشناسی

ادراک زیبایی، بخش اساسی از آن چیزی است که " انسان بودن" معنی می دهد. اگر چه تعریف و تبیین زیبایی، طیف وسیعی ازمفاهیم متنوع را در افراد دربرمیگیرد، اهمیت وجود زیبایی در زندگی امری غیرقابل تردید است. هنگامی که می گوییم "این زیباست" درباره ی چه چیزی صحبت می کنیم؟  یک پاسخ ساده و اولیه به این پرسش این است: آنچه که ترجیح و حس مطلوبیت و رضایت ما را نشان بدهد. به طور مثال، هنگامی که کسی می گوید این لباس زیباست در حقیقت می خواهد بگوید من این لباس را دوست دارم. زیبایی، کیفیتی است که ســـالیان متمادی در باور عمـــوم به عنوان یک اصـــل نسبی و متناسب با موقیت فــــرد و محیط اطراف تلقی شده است.

کانت بر این اعتقاد بود که این تنها سلیقه است که زیبا را از نازیبا مشخص می کند. زیبا به طورکلی آن چیزی است که محسوسات ما را در جمع به صورتی هماهنگ دربیاورد. 

از یک سو گوستاو فخنر مطالغه ی روانشناختی زیبایی شناسی را در سال 1876 آغاز نمود و از سوی دیگر، افراد یچون راسکین معتقدند که ارزش های زیباشناسی نمی توان موضوع مطالعه ی علمی باشد.

بنابر یافته های اخیر محققان در دانشگاه کالج لندن، ممکن است زیبایی یک شیء یا تجربه ای تحت تاثیر شرایط محیطی، فرهنگ، آموزش ها و تجربه های کسب شده توسط فرد باشد، اما نحوه درک و تحسین زیبایی توسط مغز در انسان ها مشابه است. بنابراین می توان به استناد این یافته ها نتیجه گرفت که هر چند ممکن است نتوان ساختمانی طراحی کرد که از دید عموم ( همه مردم) زیبا به نظر آید، زیبایی و زشتی ساختمان، تاثیرات مشابهی در مغز هر بیننده فارغ از تجربیات فردی، ایجاد می کند. دیدن چیزی که از نظر فرد زیباست، در مغز او فعالیت های عصبی ای ایجاد می کند که مشابه به فعالیت هایی نظیر گرفتن جایزه یا تحریک احساسات ایجاد می شود و در هنگام دیدن جسم زشت تاثیراتی ایجاد می شود که در مغز هنگام فرار از موضوع ایجاد می شود.


 

گروه معماری داخلی و طراحی نمای رئیسی دیزاین با علم بر اصول زیبایی شناختی عامه و دید طلایی که در ذهن مخاطب این زیبایی نسبی را پدید می آورد می تواند طراحی نما درخور برای شما سازندگان عزیز طراحی و اجرا نماید و آمار فروش ملک شما با قیمتی بالاتر از منطقه را بالا ببرد.

 

 

گروه معماری داخلی رئیسی دیزاین با مدیریت خانم مهندس مهشید رئیسی با تکیه بر علم روز و آخرین متدهای طراحی تخصصی داخلی سعی بر آن دارد شما عزیزان را در داشتن فضایی زیبا و در عین حال متناسب با علوم پایه معماری داخلی یاری رساند برای تماس با دفتر رئیسی معمار شرق می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

02122767409

02122794470

یا برای گرفتن مشاوره می توانید با کلیک بر روی لینک زیر به تلگرام مستقیم خانم مهندس رئیسی وصل شوید و با ارسال عکس از فضای خود مشاوره رایگان بشوید.

 

 

telegram : @reissidesign 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :